Skip to content

Chewing sticks

Basenji Talk

23/23

18 Apr 2007, 20:53

Suggested Topics

  • Chewing

    Basenji Talk 31 Jan 2013, 08:58
    0 Votes
    2 Posts
    1k Views
    My fave moment was the first day I met my baby girl she was running around with all her siblings and she starts chewing on the corner of a post in the kitchen at her breeders house and looks at me with this sweet B smile and cute soft eyes going to town on this post and I was like… ohhh I see how its gonna be loll! Luckily with training we don't have any issues like that now a days. Once as a puppy she was pissed she was in her cage and her wire crate was too close to the wall she decided to chew and dig a hole into the sheet rock and then the bottom of the plastic tray where she tore up the carpet. She was not interested in her kong or any of her bones she had in her cage, the wall was way more interesting.. now she has a plastic crate that isn't so exposed. She has not had one problem with the crate maybe it feels more homey or something. She is becoming a better dog everyday, I am so proud of her, best baby dog ever! <3
  • 0 Votes
    13 Posts
    9k Views
    I buy 12 inch 'sticks, thick ones, and then toss the last 2 inches to prevent the 3 am barf. My guys are older and the sticks last for several days. They would be too expensive if they ate them in an hour!
  • 0 Votes
    24 Posts
    9k Views
    @DebraDownSouth: Becca I can ask them and get back with you. I know the owner :) I could also send you a handful and if your guys like them, I can then, just let me know. Sorry Debra, are you talking to me? My name is Kristen…...Becca is my female's name! LOL. I emailed them yesterday and am waiting for a reply. Thank you for your kindness. I would really like to get a bag, I know the dogs here would really love them!
  • Bully sticks…

    Basenji Talk 30 Jan 2008, 00:16
    0 Votes
    12 Posts
    3k Views
    I buy in bulk from Bullysticksonline.com, you have to buy a lot at one time but the price is good and the quality is excellent (no odor). If you can share an order with a friend or two it isn't too bad, winds up being about $3.50 for a "deluxe" 12 inch stick. I used to cut them in half, but now I leave them whole, as I take away the last inch or two, I realized I was wasting some. I buy a box about once a year, and give them out every week or so. Anne
  • Chewing Plastic

    Basenji Talk 29 Jan 2007, 17:51
    0 Votes
    6 Posts
    3k Views
    Bummer. I will take Joey's plastic away. (Sounds like a title to a song :D) I guess I knew it really wasn't the greatest, but it keeps him busy for a long time. I watch him and he always "seems" to spit out the pieces he breaks off, but I just don't want to have an accident. I am going to try an edible nylabone today and see how long that lasts. Haven't seem him go for the pricky branches yet.
  • Edible chew bones

    Basenji Talk 27 Jan 2007, 12:23
    0 Votes
    10 Posts
    4k Views
    my dog loves Bully Sticks. I usually buy the ones made by Red Barn. Here's a link: http://www.redbarninc.com/c-11-bully-sticks.aspx I only buy the 12" or larger variety. As soon as the stick is chewed down to about 3", I throw it out. another long lasting one is a filled hoof, by the same company. http://www.redbarninc.com/c-23-filled-hooves.aspx warning - these stink!!!